![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 1262012
*
nr 126 2012
Gouache
PG.Schmidt, Sjöjungfru, 1922, 24 x 36
Utrop:
100 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 mars 2002
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/2 16:43:14
1
100 kr
3/3 11:44:57
2
350 kr
3/3 16:00:51
3
250 kr
3/3 16:01:19
3
350 kr
4/3 13:12:53
4
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst schmidt sjöjungfru täckfärg vattenfärg
-
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:16
-
5236 Kakemono
Asien, modell äldre, Landskap. Signerad, 50x175 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:11
-
2137 Textiltavla
Mippe Wachtmeister (1928-2019), Sverige. Vitlökar...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:11
-
4230 Trärelief
Calle Drakenmark (1931-2009), Sverige. "Stranden i..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:04
-
4027 Vas
Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd:..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:58
*
Gouache
nr 126 2012
Gouache
PG.Schmidt, Sjöjungfru, 1922, 24 x 36
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 4 mars 2002 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/2 16:43:14 | 1 | 100 kr |
3/3 11:44:57 | 2 | 350 kr |
3/3 16:00:51 | 3 | 250 kr |
3/3 16:01:19 | 3 | 350 kr |
4/3 13:12:53 | 4 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst schmidt sjöjungfru täckfärg vattenfärg
-
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:16 -
5236 Kakemono
Asien, modell äldre, Landskap. Signerad, 50x175 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:11 -
2137 Textiltavla
Mippe Wachtmeister (1928-2019), Sverige. Vitlökar...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:11
-
4230 Trärelief
Calle Drakenmark (1931-2009), Sverige. "Stranden i..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:04 -
4027 Vas
Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd:..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:58